WannaCry virüsünden kurtulmanın ve Bilgisayarınızı Korumanın kolay yolları. Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Uzmanı Muhammed Ali YARDIMCI

öz konusu virüs için oldukça basit bir çözüm bulunduğunu, bu yazılımın aslında sıradan bir öznitelik gizleme aracıdır.

Virüsün sadece Windows işletim sistemi üzerinden sızabildiğini, sistem dosyası haricindeki dosyaları gizleyerek, bilgisayar içerisinde bir yerde tutuyor.Gerçekten Çözümlerin uygulanabilmesi için üst düzey bilgisayar bilgisi gerekmemektedir.

Çözümleri nasıl uygulayabiliriz ?

“Virüsün bulaştığı dosyaları kurtarmak için en önemli çözüm, ‘$Recycle’ (silinmeyen dosyalar) adlı klasör için bilgisayara ‘Linux’ ile bağlanılması. Daha sonra dosyadaki öz niteliğin görünür hale getirilmesi gerekli. Bu virüs, aslında dosyaları bir yere taşımıyor. Sadece diskin içerisinde ‘$Recycle’ adında bir klasör oluşturup içerisine gizleyerek, burada tutuyor. Siz MD5 kodunu ödeme yaparak aldığınız zaman buradan görünür hale getirir.”

klasör içerisinde dosyalarını bulmayan kullanıcılar üzülmemesi gerektiğini düşünmüyorum.

Bazı dosyaların zarar görebilmesi gerçekten normaldir , söz konusu dosya görünür hale getirildiği zaman kurtarma yazılımları ile beraber tekrar dosyalara ulaşılabilirsiniz.

– Türkiye az etkilendi

Siber güvenlik uzmanları da dünyayı etkileyen virüsle ilgili güvenilmeyen linklerin açılmaması ve işletim sistemiyle anti virüs programlarının güncellenmesi gerektiği uyarısını yaptı.

Türkiye’nin, virüsten en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu kaydeden uzmanlar, korsanların elektronik postalar üzerinden kullanıcılara sahte bir mail gönderdiklerini, linkin tıklanması halinde korsanların bilgisayarları ele geçirdiğini ve bunun için daha önceden alınacak önlemler Anti-virüs yazılımlarının kullanılması ve güncel olmasını sağlayarak, işletim sistemi güncellemelerini yaparak, e-posta iletişiminde güvenilmeyen e-posta’yı açmayıp, e-postanızdaki önemli verilerinizi anti-virüs programları ile taratıp yedekleme yaparak bilgisayarınızı virüsünden korunabilirsiniz.

Başka bir Makalemizde Görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın.

Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Uzmanı Muhammed Ali YARDIMCI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir